Królewskie decyzje - quiz

Complete 0%
1 Henryk Walezy 2 Stefan Batory 3 Zygmunt III Waza 4 Władysław IV Waza 5 Jan Kazimierz Waza 6 Jan III Sobieski 7 August II Mocny 8 Stanisław August Poniatowski
Pytanie 1: By zostać królem Polski, obiecujesz szlachcie ślub z 50-letnią, starszą od ciebie o 27 lat Anną Jagiellonką. Czy dotrzymujesz słowa?
Tak
Nie

Choć z waszego małżeństwa nie ma dzieci, rodzinne życie związuje cię na stałe z Krakowem. Nigdy nie uciekniesz z Wawelu w przebraniu, by zostać jednym z najlepszych królów Francji w całej jej bogatej historii.

KONIEC ŚCIEŻKI

Szlachta trochę kręci nosem, ale w końcu godzi się z Twoją decyzją. Stajesz się pierwszym wybranym w Polsce politykiem, który nie dotrzymał wyborczej obietnicy i nie poniósł z tego powodu żadnych konsekwencji.

Pytanie 2: Życia króla toczy się przede wszystkim na dworze. Kim się tam otaczasz - przywiezionymi z Francji pięknisiami - mignionami, czy polską szlachtą?
SZLACHTA
MIGNIONI

Na początku masz problem, żeby się dogadać - mówisz tylko po francusku, a szlachta - głównie po polsku, niekiedy po łacinie. By jakoś poradzić sobie z niewygodną ciszą, głownie ucztujecie. Szybko tyjesz, często masz kaca, z trudem rządzisz krajem, w końcu ster rządów przejmują obdarzeni mocniejszą głową szlachcice.

KONIEC ŚCIEŻKI

Wraz z przywiezionymi z Francji młodzieńcami zadajecie szyku na wawelskich korytarzach. Wasze kreacje, w tym spódnice i perłowe kolczyki, bulwersują polskich dworzan. Czasy beztroskiej zabawy chyba dobiegają końca - otoczenie jest wam coraz bardziej nieprzychylne.

Pytanie 3: We Francji zmarł twój brat, masz szansę na objęcie tamtejszego tronu. Postanawiasz zbiec z Wawelu pod osłoną nocy. Sprawa szybko wychodzi na jaw, delegacja szlachty dogania cię po drodze. Co robisz?
WRACAM
UCIEKAM DALEJ

Zbulwersowani szlachcice zmuszają cię do wywiązania się z obietnic złożonych w artykułach henrykowskich. Żenisz się z Anną Jagiellonką, jesteś zmuszony do zajęcia się rządzeniem krajem. Wawelski klimat Ci nie sprzyja - łapiesz zapalenie płuc i szybko umierasz. Przed śmiercią melancholijnym wzrokiem patrzysz przez zamkowe okna w stronę ukochanej Francji.

KONIEC ŚCIEŻKI

Udaje ci się dotrzeć do ojczyzny, przejmujesz tron po zmarłym bracie, rządzisz długo i mądrze, zapisując swoimi dokonaniami wiele kart we francuskiej historii. Polska szlachta decyduje o twojej detronizacji, ale niespecjalnie się tym przejmujesz. W podręcznikach do polskiej historii pozostajesz jedynie barwnym epizodem.

GRATULUJEMY DOBRYCH DECYZJI

Sprawdź się teraz w roli Stefana Batorego

Poprzednik Następca